Kas valge kleit on ainus valik?

Updated: Mar 20, 2019Kuigi suur osa lääne ühiskonna pruutidest abiellub valges kleidis, ei ole valge pulmakleit ajaloos ega mujal kultuurides sugugi ainuke värv, mida pulmas kantakse. 

Valge pulmakleidi lugu sai alguse 1840. aastal, kui Suurbritannia kuninganna Victoria abiellus prints Albertiga valges kleidis. Enne seda kandsid Euroopa ning Ameerika naised pulmas väga erinevat värvi kleite, aga eriti punast. Pärast kuninglikke pulmi hakkas ka ülejäänud maailm eelistama just valget pulmakleiti, mis hakkas tähistama jõukust ja kõrget staatust.

19. sajandi lõpuks kandsid kõik Euroopa ja Ameerika eliidid pulmas valget kleiti. Sealjuures ei võtnud seda trendi keskklass inimesed üle enne Teise Maailmasõja lõppu. Jõukuse kasvamisega kasvas ka trend kanda pulmakleiti ainult ühe korra. Enne seda kandsid naised oma pulmakleiti ka teistel üritustel, k.a kuninganna Victoria. 

Valge kleidi populariseerimisele on aidanud kaasa ka Hollywoodi filmid, mis on süvendanud veelgi valge pulmakleidi normiks saamist. 20. sajandi kõige ikoonilisemaks pulmakleidiks loetakse printsess Diana peaaegu 8-meetrise slepiga kleiti. 

Veel näiteid erinevatest kultuuridest: Maroko: erkkollane, kuna see peletab eemale kurja silma; või roheline, sest see on kõikide taimede värv ja toob head õnne. Hiina: punane - õnne ja rõõmu sümbol. Jaapan: valgest siidist punase palistusega pulmakimono. India: Kuldse tikandiga siidist sari. Sõltuvalt regioonist on siid punane või valge punase ääristusega või kombinatsioon kollasest, rohelisest ja valgest. Korea: kantakse laimirohelist pulmariietust (wonsam või wharrot) traditsioonilise pulmakleidi (hanbok) peal. 

Kuigi traditsiooniline valge kleit pole kuhugi kadunud on selle kõrvale kerkinud palju erinevaid varjundeid: kreemikas, beežikas, roosakas, lillakas, sinakas jne. Või miks mitte kanda pulmas hoopis punast või musta? Valge kleit ei ole sugugi enam ainus variant ning iga naine peaks ise otsustama milline värv toob just temale kõige rohkem rõõmu.

© 2021 Pruutkleit OÜ